بازگشت به صفحه اصلی

آگهی مفقودی ...

آگهی مفقودی همانگونه که از نامش پیداست عبارت است از اعلام گم کردن مدارک حقیقی و حقوقی به نحوی که وقتی مدرکی گم می شود صاحب آن در روزنامه کثیر الانتشار اعلام میکند مدرکی با مشخصات قانونی(مندرج در مدرک) در تاریخ مورد نظر گم کرده است و فاقد اعتبار است

آگهی مفقودی ممکن است در نگاه اول موضوعی پیش پا افتاده تلقی شود و انجام آن ضروری به نظر نرسد. فارغ از اینکه برخی از مدارک هنگامی که گم یا مفقود میشوند برای گرفتن المثنی یا صدور مجدد، نیاز مبرم به ثبت و چاپ آگهی مفقودی در روزنامه کثیرالانتشار دارند، در برخی از موارد گم شدن مدارک هویتی، خسارات جبران ناپذیری برای صاحبان آنها به جای گذاشته است.

اگر شما هم سری به دادگاهها بزنید روزانه با جرائم و بزهکاری هایی مواجه خواهید شد که ناشی از مفقود شدن مدارک هویتی و سوء استفاده متخلفین از آنها می باشد. ثبت ازدواج صوری، ثبت نام سیم کارت برای موارد خلافکاری، گرو گذاشتن مدارک در ازای گرفتن امانت و یا بدهکاری، فرار از مالیات و عوارض گمرکی، قاچاق کالا، اعلام هویت جعلی و بسیاری موارد دیگر که در جرایم  و اخبار می بینیم و میشنویم.

 

آگهی مفقودی برای چه مدارکی الزام قانونی دارد ؟

مدارک مفقودی که ثبت و چاپ آگهی مفقودی برای آنها جهت صدور المثنی ضروریست عبارتند از: کارت سبز خودرو، سند مالکیت خودرو،سند کمپانی، بیمه خودرو، جواز اسلحه، مدارک تحصیلی و دانشکاهی، جواز کسب، گذرنامه (پاسپورت)، کارت شناسایی، پروانه پزشکی، پروانه وکالت، کارت دانشجویی، کارت پایان خدمت، مدارک مالکیتی و مدارکی مانند فاکتور بدنه خودرو و …که دارای ارزش ذاتی میباشند.

علاوه بر مدارک فوق مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی، کارت شناسایی و … در صورت گم شدن ممکن است منجر به ایجاد موارد مجرمانه شوند لذا در هر صورت چنانچه بعد از گم شدن آنها ، آگهی  مربوطه در روزنامه های کثیرالانتشار ثبت و چاپ شود ، سند محکمی برای تبرئه صاحبان آنها در مقابل بزهکاری ها و تخلفات به حساب می آید.

 

قوانین چاپ آگهی مفقودی چیست ؟

به  گزارش تعرفه، باتوجه به نوع مدرک یا سند مفقود شده تعیین می شوند. به عنوان مثال برای چاپ آگهی مفقودی مدرک تحصیلی نیاز است تا چندین مرتبه و در فواصل زمانی تعیین شده مبادرت به چاپ آگهی نمایید.

حتی دانشگاه ها نیز تعداد و دفعات خاصی را برای چاپ آگهی در این موارد در نظر می گیرند؛ اما در مقابل چاپ آگهی مفقودی برگ سبز خودرو صرفا به یک بار انتشار نیاز دارد تا شما بعد از ده روز، بتوانید نسبت به دریافت کارت المثنی اقدام نمایید.

 

چاپ شامل چه مواردی است ؟

آگهی مفقودی به گم شدن یا سرقت اموالی همانند طلا و جواهرات، خودرو، کیف پول و … اختصاص ندارد بلکه صرفا در خصوص مواردی بکار می رود که همانند مدارک هویتی، اطلاعات یک شخص در یک حوزه خاص یا اطلاعات یک مال (همانند خودرو) را ارائه می کند. در این خصوص علاوه بر مدارک هویتی میتوان به مواردی دیگر از جمله مدرک تحصیلی، کارت خودرو، برگ سبز و سند خودرو، کارت دانشجویی و … اشاره نمود.

 

هزینه آگهی مفقودی چقدر است ؟

هزینه آگهی مفقودی باید پیش از انتشار آگهی پرداخت شود. همچنین پرداخت این مبلغ بر عهده کسی است که دارای یک یا چند مدرک مفقود شده می باشد. هزینه چاپ آگهی مفقودی با هزینه ای که برای گرفتن مدرک یا سند المثنی دریافت می شود متفاوت است و به صورت جداگانه اخذ می گردد.

روزنامه های متعددی در سراسر کشور مبادرت به انتشار آگهی مفقودی نموده و در قالب روزنامه کثیرالانتشار شناخته می شوند. باتوجه به اینکه چه روزنامه ای را برای درج آگهی انتخاب می کنید باید وجه مورد نظر را هم به حساب انشارات همان روزنامه واریز نمایید.

 

اقداماتی که برای چاپ آگهی مفقودی ضروری است ؟

تفاوتی ندارد چه مدرکی را گم کرده اید در هر صورت شما باید در ابتدا به سامانه پست یافته مراجعه کرده و مدارک مفقودی را دنبال کنید. اگر در این سامانه اثری از مدارک شما نبود باید باتوجه به قوانین درج آگهی در این زمینه برای مدرک مورد نظرتان اقدام نمایید. به عنوان مثال برخی از دانشگاه ها فرم خاصی را برای چاپ آگهی مفقودی در نظر گرفته اند و برخی دیگر تعیین کرده اند که این متن باید با کمک معاونت دانشجویی تنظیم شود.

 

دریافت کارت یا سند المثنی :

بعد از اتمام دوره ای که برای چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار تعیین شده است اگر از مدارک مورد نظر هیچ گونه اطلاعاتی به دست نیامد باید با مدارک لازم برای دریافت کارت المثنی به مراکز مورد نظر بروید. به عنوان مثال با در دست داشتن کارت ملی، کارت ماشین، یک نسخه از آگهی چاپ شده و حضور ماشین در محل به مراکز تعویض پلاک رفته و درخواست کارت سبز المثنی بدهید.

اگر کارت دانشجویی یا مدارک تحصیلی را گم کرده اید باید مدارکی از قبیل کارت شناسایی و یک نسخه از چاپ آگهی مفقودی را به معاونت دانشجویی ارائه کرده و درخواست خود را مبنی بر کارت دانشجویی المثنی یا مدرک تحصیلی المثنی اعلام نمایید. باتوجه به اینکه چه مدرکی را گم کرده اید و برای چه مدرکی درخواست المثنی می دهید باید مدارک خاصی را ارائه کنید.