preloader

ثبت نام مالیاتی

کداقتصادی یک عدد 12رقمی برای شناسایی یک واحد اقتصادی است که به افراد حقیقی و حقوقی تعلق دارد که کار آن ها تولید کالا یا ارائه خدمات می باشد. می توان گفت که این کد یک عدد منحصر به فرد است که برای هر واحد اقتصادی با دیگر واحد های اقتصادی تفاوت دارد.

کد اقتصادی ظاهرا از ۱۲ عدد تشکیل شده است که به افراد حقیقی و حقوقی تعلق دارد که کار آن ها تولید کالا یا ارائه خدمات می باشد.

این کد اقتصادی برای شناسایی اشخاص و یا شرکت هایی می باشد که در واحد مالیاتی معرفی شده اند. لازم به ذکر است که تمام شرکت هایی که قبلا ثبت شده اند باید دارای کد اقتصادی باشند.

وقتی شخصی حقوقی و یا به عبارتی شرکتی به ثبت می رسد و آگهی تاسیس آن در روزنامه های رسمی و کثیر الانتشار چاپ می شود از آن تاریخ تا حداکثر دو ماه بعد از آن شرکت مربوطه موظف است که به حوزه اداره مالیاتی که با ادرس ثبت شده اش مرتبط و نزدیک است مراجعه نموده و اقدام به دریافت کد اقتصادی نماید

کاربرد کد اقتصادی

 • دریافت گواهی ارزش افزوده
 • شرکت در مناقصه ها ومزایده ها
 • عقد قرار داد تجاری بااشخاص حقیقی یا حقوقی
 • ارائه اظهار نامه مالیاتی
 • ارائه اظهار نامه ارزش افزوده

چرا کد اقتصادی دریافت کنیم ؟

 • کد اقتصادی به شرکت شما اعتبار می دهد :

با توجه به این که کد اقتصادی  به شرکت اعتبار می بخشد پس هر زمان که شرکت شما قصد داشته باشد یک قراداد پر سود با هر شرکتی اعم از کوچک و یا بزرگ منعقد کند حتما از سوی شرکت مقابل درخواست ارائه کد اقتصادی مربوط به خود را خواهد داشت.

پس اگر شرکت شما فاقد این کد باشد عملا از نظر شرکت مقابل مورد اعتماد نخواهید بود و این معامله پر سود را از دست خواهید داد و با توجه به این که دنیای رقابت امروز بسیار پر قدرت است حتما به جای شما شرکت دیگری جای این معامله را پر خواهد کرد.

 • کد اقتصادی پیش نیاز شرکت در مزایده ها و مناقصه ها است :

همان طور که می دانید مناقصه ها و مزایده های بسیار زیادی در دنیای تجاری امروز صورت می گیرد که از شرکت کردن در آن ها معمولا معامله های بسیار پر سودی نصیب اشخاص حقوقی می شود.

حال برای شرکت در این مناقصه ها و مزایده ها یکی از شرایط مهم داشتن گرید می باشد به این صوت که شما در صورتی می توانید در مناقصه یا مزایده شرکت کنید که شرکت مناقضه گذار یا مزایده گذار از شما رزومه و یا پاکت پیشنهاد قیمت بخواهد و این تنها در صورتی مورد قبول است که شرکت شما دارای گرید باشد.

حال این که شرکت شما دارای گرید شود منوط به این است که قبل از آن حتما کد اقتصادی را اخذ نموده باشید و در صورتی که کد اقتصادی نداشته باشید هیچ یک از این اتفاقات نمی افتد.

 • برای واردات و صادرات هم به کد اقتصادی نیازمندیم :

مورد دیگری که شرکت ها معمولا به واسطه آن صاحب درامد می شوند مورد صادرات و واردات است. صادرات و واردات کالا در هر زمینه ای نیاز به برداشتن کارت بازگرانی دارد و اخذ کارت بازرگانی تنها در صورتی امکان دارد که قبلا این شرکت ها کد اقتصادی را گرفته باشند. در حقیقت بدون داشتن کد اقتصادی فرصت حضور در یک فعالیت پر سود را از دست می دهیم.

 • کد اقتصادی باعث جلوگیر از مسائل مالیاتی می شود :

از اصلی ترین دلایلی که موجب می شود شرکت ها در اولین مرحله حتما اقدام به اخذ کد اقتصادی نمایند جلوگیری از جرائم مالیاتی است.

چون هر شخص چه حقیقی و چه حقوقی مکلف است که وظایف مالیاتی خود را انجام دهد در صورتی که این وظایف به موقع و به درستی انجام شوند حتی می توانند موجب شوند شرکت از بعضی معافیت های قانونی هم بهره مند شود.

در راستای انجام این وظایف شرکت موظف است هر ساله اظهار نامه مالیاتی تنظیم کرده و آن را ارسال نماید که طبق قانون اشخاص حقیقی در خرداد ماه هر سال و اشخاص حقوقی پایان تیرماه هر سال می بایست آن را ارسال نمایند. حال برای تنظیم و ارسال این اظهار نامه مهم ترین چیزی که لازم است داشتن کد اقتصادی می باشد.

در واقع اگر این کد اخذ نشده باشد نمی توانید اظهارنامه مالیاتی را تنظیم و ارسال کنید و در نتیجه از معافیت های مالیاتی نیز بی بهره خواهید ماند.

پیشنهاد میکنیم برای دریافت خدمات مالیاتی با موسسه حامی حق تماس بگیرید و بهترین راهکار های قانونی برای کاهش مالیات را دریافت کنید.

چه کسانی مشمول دریافت شماره اقتصادی هستند؟

تمام شرکت‌ها موظف‌اند نسبت به اخذ شماره اقتصادی اقدام کنند. طبق قانون دریافت کد اقتصادی برای تمام مؤدیان مالیاتی موردنیاز است. تفاوتی ندارد که شخص حقیقی یا حقوقی باشد، درهرصورت باید نسبت به دریافت کد اقتصاد اقدام کند.

اما قانون در مورد دریافت شماره اقتصادی اشخاص حقوقی و حقیقی چه می‌گوید؟ طبق قانون تمام اشخاص حقیقی یا حقوقی که به هر نحوی به فعالیت‌های اقتصادی و تجاری مشغولیت دارند، باید برای دریافت شماره اقتصادی اقدام کنند. البته ثبت شرکت و اخذ کارت بازرگانی نیز برای این افراد، برای درخواست کد اقتصادی ضروری است.

چه کسانی مشمول دریافت شماره اقتصادی نیستند؟

طبق قوانین و مقررات افرادی که به فعالیت‌های فرهنگی می‌پردازند نیازی به دریافت کد اقتصادی ندارند.

چه کسانی ضرورتی برای دریافت کد اقتصادی ندارند ؟

 • مسجدها، حسینیه‌ها، تکیه‌ها و هیئت‌ها
 • اشخاص حقیقی که در زمینه‌های هنری، فرهنگی و ادبی مشغول به فعالیت هستند: برای مثال نویسندگان
 • اشخاص حقیقی که پیمانکار هستند و ارزش پیمان‌های سالانه آن‌ها به 50 میلیون ریال (5 میلیون تومان) نرسد.

این افراد نه نیازی به دریافت کد اقتصادی دارند و نه ضرورتی برای دریافت کد اقتصادی در قانون برای آنان مشخص شده است، پس مشمول دریافت شماره اقتصادی نیستند.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.