preloader

ثبت شرکت

قراردادی تجاری است که بین افراد حقیقی و حقوقی بسته می شوند تا در چارچوب معینی از قوانین عمل کند

شاید مهمترین دلیلی که باعث می شود تصمیم به ثبت یک شرکت بگیریم، رسمی و قانونی کردن کار و تجارتیست که می خواهیم برای رسیدن به اهدافمان از آن استفاده کنیم. بعد از ثبت شرکت بر اساس روش های قانونی مربوطه، علاوه بر اینکه اعتبارمان بیشتر و اعتماد شرکت های دیگر بیشتر جلب می شود، از حمایت های دولت مثل وام های مناسب نیز بهره مند می شویم. از موارد دیگری که می تواند ما را مجاب به ثبت شرکت کند می توان به مواردی چون  امنیت شغلی بیشتر نسبت به کارهای شخصی، اعتبار پیدا کردن قرار دادهای بین شرکا، اخذ و اعطای نمایندگی شرکت های خارجی و مواردی از این دست اشاره کرد.

یکی از موضوعات مهم در زمینه قانون تحلیلی برای ثبت شرکتها، موضوع فعالیت تجاری است .

 

انواع شرکت های تجاری از نظر موضوع فعالیت شرکت به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

  1. شرکت های شکلاَ تجاری

شرکت هایی که بدون در نظر گرفتن نوع فعالیتشان تنها به این دلیل که در قالب مشخص شده در قانون تجارت تاسیس شوند تجاری به شمار می روند. بدون در نظر گرفتن این که موضوع فعالیت آن ها تجاری باشد یا خیر. مانند شرکت سهامی که شکلاَ تجاری هستند حتی اگر فعالیت تجاری نداشته باشند.

  1. شرکت های موضوعاَ تجاری

شرکت هایی که برای تجاری محسوب شدن ، نیاز دارند تا فعالیت های تجاری انجام دهند یعنی موضوع شرکت باید تجاری در نظر گرفته شده باشد تا آن شرکت تجاری به حساب آید در غیر این صورت تجاری نیست. 

در خصوص نحوه انتخاب موضوع شرکت بایستی به نکات زیر دقت نمود

معین بودن موضوع شرکت : موضوع معامله یا قرارداد باید کاملا مشخص باشد زیرا یکی از شرایط لازم برای اثبات صحت معامله به شمار می رود. به این ترتیب، عقد قرارداد برای موضوعات نامشخص و مبهم، باطل خواهد بود.

قانونی بودن موضوع قرارداد : موضوع قرارداد باید مشروع و قانونی باشد. بنابراین از نظر قانونی نمی توان برای یک موضوع غیرقانونی یا نامشروع هیچ گونه قراردادی تنظیم نمود.

از نمونه فعالیت هایی که طبق قوانین کشور توسط اشخاص ممنوع اعلام شده است می توان به موارد زیر اشاره نمود :

ترویج و آموزش علوم غیر اسلامی و غیر دینی ، خرید و فروش اشیای عتیقه و میراث فرهنگی و هنری ، ممنوعیت استفاده از تجهیزات ماهواره ای ،  ممنوعیت خرید و فروش و نگهداری مواد مخدر ،  ساخت و نگهداری سلاح و مهمات جنگی ، ساخت، خرید، فروش و حمل مشروبات الکلی

موضوعات نیازمند به اخذ مجوز : برخی از موضوع ها بدون اینکه نیاز داشته باشند تا از مراجع ذیصلاح مجوز دریافت کنند، قابلیت ثبت شدن در سامانه ثبت شرکتها را دارند . در صورتی که موضوع انتخاب شده نیاز به موافقت مرجع خاصی داشته باشد، لازم است که قبل از اقدام به ثبت ، برای دریافت مجوزهای لازم اقدامات لازم را انجام نمود.

 

تعریف شرکت تعاونی :

شرکت تعاونی یکی از 9 شرکت ذکر شده در قانون تجارت است . شرکت تعاونی پس از شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص ، از نظر شرکتهای ثبت شده در ایران رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. برای ثبت شرکت تعاونی حداقل 7 نفر لازم است. برای ثبت تعاونی با هر حرفه و شغلی ، لازم است مجوز را از دفتر اداره کل تعاون شهری که تصمیم دارید شرکت تعاونی خود را در آن شهر ثبت کنید، بگیرید. مقررات متعددی در قانون تعاون وجود دارد. شرکت تعاونی زمانی ایجاد می شود که اساسنامه آن توسط اولین مجمع عمومی عادی شرکت تصویب شود و ساختار هیئت مدیره با تعهد رسمی تعیین شود تا اینکه ابتدا اساسنامه را تصویب کند و سپس آن را برای تصویب نهایی به مجمع عمومی عادی ارائه کند.

موضوعات شرکت تعاونی :

شرکت تعاونی بسته به موضوع فعالیت های تعاونی به انواع مختلفی تقسیم می شود.  از جمله این شرکتها می توان به تعاونی های تولید ، اعتبارات رایگان خدمات تعاونی و گروه های حرفه ای ، تعاونی های کشاورزی ، دام ، دامپروری ، شیلات ، پرورش و صید ماهی ، تعاونی های معدن اشاره کرد. تعاونی های جامعه مدنی ، تعاونی های توزیع از جمله تعاونی های تجاری ، مصرف کنندگان ، مسکن ، تعاونی های جامع و تعاونی های چند منظوره اشاره نمود.

 

تعریف شرکت سهامی خاص :

شرکت سهامی خاص شرکتی است که کل سرمایه آن به تنهایی توسط موسسین آن تامین شده است. در این شرکت حداقل 5 نفر ملزم به ثبت نام هستند که شامل 3 نفر سهامدار و 2 نفر بازرس می باشند.

یکی از مهمترین تفاوت های آن با سایر شرکت ها حضور بازرسان اصلی و علی البدل است. در این شرکت انتخاب بازرس اجباری است در حالی که به عنوان مثال در شرکت مسئولیت محدود انتخاب بازرس اختیاری است.

سرمایه در این نوع شرکت بطور کامل توسط بنیانگذاران آنها تأمین شده اند. از آنجا که مراحل ثبت شرکت های سهامی عام در اداره ثبت شرکت ها پیچیده و طولانی است، لذا بسیاری از متقاضیان تمایلی به ثبت شرکت سهامی عام نداشته و در نتیجه درخواست ثبت شرکت در قالب سهامی خاص می دهند.

زمانی که تصمیم دارید این نوع شرکت را ثبت کنید، لزوماً باید حداقل 35٪ از سرمایه ثابت شرکت خود را در یکی از بانک های معتبر سپرده نمایید. این یکی از دلایلی است که تعداد ثبت های مربوط به شرکت مسئولیت محدود بیشتر از ثبت این شرکت است. چرا که در شرکت مسئولیت محدود نیازی به افتتاح حساب و واریز وجه نیست.

تفاوت مهم دیگر در مدت زمان فعالیت مدیران ( حداکثر دو سال ) و بازرسان ( حداکثر یک سال ) است. مدت زمان قبول سمت مدیر عامل و هیئت مدیره از نظر قانونی در شرکت خاص حداکثر دوسال است. سپس می توان با برگزاری جلسه علنی مدت زمان فعالیت مدیران یا بازرسان را تمدید یا تغییر داد. اما در شرکت با مسئولیت محدود، مدت مدیریت مدیران محدودیت نداشته و اعضای شرکت می توانند مدت محدود یا نامحدود برای مدیران در نظر بگیرند.

 موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص

خريد ،فروش ،واردات و صادرات، ترانزيت کليه کالاهاي مجاز واخذ کارت بازرگاني و ترخيص کالا از گمرکات داخلي و خارجي و بين المللي  ،گشايش حساب ،اعتبار اسنادي ،تسهيلات  و اعتبارت ريالي و ارزي  ضمانتنامه ها و حوالجات ،فايناس ،ريفايناس ،نزد بانکها ، موسسات مالي و شرکتهاي داخلي و خارجي ،انتقال تکنولوژي از خارج به داخل کشور ،طراحي، مهندسي، خريد، اجرا، و نصب کليه پروژهاي نفت و گاز و پتروشيمي و تاسيساتي وساختماني و ابنيه ،زمين شناسي و ژئوفيزيک داخل و خارج از کشور ،امکان سنجي و محاسبات فني ومهندسي ، اقتصادي و اجرا پروژه هاي پايين دستي ابنيه ،تاسيسات زيربنايي اسکله ها و ارائه خدمات فني و مديريت پروژه ه هاي مهندسي ،خريد ساخت و نصب  تدارکات وتامين تجهيزات مهندسي و پتروشيمي خارج از کشور،مطالعه ،طراحي مهندسي و خريد و اجرا ونگهداري از کليه پروژهاي انفورماتيک آي تي ،پايگاه داده ها و سرورها و انرژي هاي نوين در داخل و خارج از کشور،طراحي و مهندسي ،خريد ونصب و اجرا پروژه هاي تاسيساتي ،ابنيه، راه وداخلي ساختمانها اعم از هر نوع سازه بکاررفته در آن و طراحي خريد و اجرا جدول بندي پياده رو،محوطه سازي و فضاهاي سبز در داخل و خارج از کشور انجام بازاريابي شبکه اي و غير هرمي ،دلالي وحق العمل کاري،شرکت درکليه مناقصات و مزايدات خصوصي و دولتي در داخل و خارج از کشور انعقاد قرارداد با اشخاص حقيقي و حقوقي از جمله نمونه موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص می باشد.

 

تعریف شرکت های مسئولیت محدود :

شرکت با مسئولیت محدود،رایج ترین شرکت های بازرگانی در کشور ما می باشد .

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام و یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت می باشد.حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود یک میلیون ریال می باشد ولی برای حداکثر سرمایه محدودیتی وجود ندارد

موضوع شرکت با مسئولیت محدود

این نوع از شرکت ها محدودیت فعالیتی ندارند و می توانند در کلیه امور بازرگانی ، مهندسی ، صنعتی ، فناوری اطلاعات و دیگر اصناف فعالیت نمایند. در مجموع ، شرکت های با مسئولیت محدود برای موضوعاتی نظیر آرایشی ، بهداشتی ، آشامیدنی ، مواد غذایی ، خرید ، فروش ، صادرات ، واردات و به طور کلی کلیه موضوعاتی که نیاز به شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی ندارند بسیار مباشند.

 

تعریف موسسات و شرکت های تضامنی :

شرکت تضامنی شرکتی است که بین دو یا چند نفر،با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود و اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد،هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض است. شرکت تضامنی کامل ترین نوع شرکت اشخاص است. 

شرکت تضامنی می توانند در تمامی این موضوعات فعالیت نماید :

1- تصدی امور حمل و نقل اعم از مسیرهای خشکی یا دریایی ، هوایی ، زمینی

2-عملیات دلالی یا حق العمل کاری

3-تسهیل معاملات ملکی یا پیدا کردن خدمه و یا تهیه و رسانیدن ملزومات وغیره

4- تصدی به هر قسم نمایشگاه های عمومی .

5- عملیات صرافی و بانکی

6- معاملات برواتی اعم از اینکه بین تاجر یا غیر تاجر باشد

7- عملیات بیمه دریایی یا غیر دریایی

8- کشتی سازی و خرید فروش کشتی و کشتی رانی داخلی یا خارجی و معاملات راجعه به انها

9- تأسیس و بکار انداختن هر قسم کارخانه مشروط بر اینکه برای رفع حوایج شخصی نباشد .

10-امور تجاری خاص شرکت های تضامنی .

البته با توجه به ماهیت شرکت های تضامنی و میزان مسئولیت شرکاء در این نوع شرکت، در شرکت های تضامنی برای انتخاب موضوع فعالیت تنها سرمایه مد نظر نمی باشد بلکه تخصص، تجربه و قدرت اداره شرکت برای هر یک از شرکاء حائز اهمیت می باشد تا شرکت دچار خسارت احتمالی نگردد .

 

مدارک برای ثبت شرکت :

  1. مدارک هویتی تمامی شرکا و سهامداران و بازرسین،  
  2. داشتن آدرس و کدپستی،
  3. نام برای شرکت
  4.  موضوع،
  5. نام و سمت و سهام هر یک از سهامداران یا شرکا و اعضای هیئت مدیره
  6. وضعیت حق امضای شرکت باید مشخص شود.

اگر تصمیم به ثبت شرکت نداریم، باید به خاطر داشته باشیم که طبق قانون، شرکتی که ثبت نشده باشد محکوم به ابطال است. البته باطل شدنی که در مقابل شخص ثالث به عنوان عذر پذیرفته نیست و باید به تعهداتی که به مشتری داده متعهد باشد. البته چون  شرکت ثبت نشده   نمی توان از نوع آن صحب کرد، با این شرکت های ثبت نشده به مثابه شرکت های تضامنی برخورد خواهد شد و علاوه بر ادا کردن دین، باید طبق قانون، غرامت مشخصی را نیز بپردازد. از موارد دیگری که می تواند در ثبت نکردن شرکت برایمان ایجاد دردسر کند، محدود بود فعالیت شرکت است. به طور مثال تا وقتی شرکتی طبق قانون های مشخص ثبت نشود، نمی تواند در مناقصات و مزایدات شرکت کرده و سود خود را افزایش دهد. مواردی دیگر چون کم شدن سرعت و کیفیت کارها، عدم توان رقابت سالم، از دست دادن نمایشگاه های داخلی و خارجی و ناتوانی در دریافت نمایندگی خارجی از دیگر اثرات ثبت نکردن شرکت است.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.